"השקר הטוב" - העסקת עובדים זרים והחוק / עו"ד שמעוני אילן

"השקר הטוב " - הגרסה הישראלית

בימים אלו מוקרן בארץ סרטו של הבמאי הקנדי פיליפ פלארדו – "השקר הטוב" המביא את סיפורם של 4 פליטים מסודן הנקלטים בארה"ב. הסרט עוסק באחד הנושאים הקשים והאקטואליים ביותר בעולם – פליטים פוליטיים/מבקשי מקלט/מבקשי עבודה/מסתננים. אמריקה "הרחומה והצדקנית" מדברת ברור. ויום לאחר הגעתם למדינת מיזורי מתייצבים ארבעת הפליטים בלשכת התעסוקה המקומית לשיבוצם לעבודה כחוק. עד כאן הסרט.

ועכשיו לסרט ההמשך – הגרסה הישראלית. החוק הישראלי אוסר על העסקת עובדים זרים ללא היתר ורישיון עבודה הניתנים במשורה, בפיקוח ובמכסות מבוקרות לענפי הסיעוד, החקלאות והבניין בלבד ורק באמצעות חברות כוח אדם. מכאן שבוודאי העסקת עובדים זרים בכל יתר ענפי המשק היא העסקה אסורה ולא חוקית המפעילה סנקציות פליליות .

ממשלת ישראל באמצעות משרד הפנים עושה כל מאמץ לגרש מהמדינה את העובדים הזרים ולמנוע מהם עבודה באמצעות כליאה ומתקני שהייה. בג"צ בפסיקותיו בנושא עובדים זרים /פליטים וכו' קבע כי יש לנקוט במדיניות של אי הרחקה .משרד התמ"ת (הכלכלה) אשר אחראי על אכיפת חוקי התעסוקה וחוקי העבודה, מחד ,מעולם לא העז ליתן רשות להעסקת עובדים זרים בענף הניקיון למשל אך מאידך הוא נוקט כבר שנים במדיניות של אי אכיפת החוק. בתי הדין לעבודה ובצדק רב פוסקים כי על חוקי העבודה במדינה וההסכמים הקיבוציים הענפיים חלה תחולה טריטוריאלית ללא קשר לעובדה באם עצם העסקתו של העובד הזר היא חוקית אם לאו. משרד האוצר /רשום המיסים אדישים לחוקיות העסקה אך לא לחבות המס והם דורשים היטל העסקה של 30% ולא מאפשרים להעניק נקודת זיכוי ראשונה לעובד/ת הזר . והנה בחלל שנוצר ובעמימות המרחפת עושה גם הציבור הישראלי דין לעצמו ומבין כי ניתן להעסיק את הפליטים בעבודות הניקיון והדחק ובכל עבודה נדרשת אחרת גם בהיעדר רישיון מפורש .אך מה עם יישום חוקי העבודה ותשלום רכיבי השכר הקוגנטיים? האם הצדיקים שבינינו יכולים בכלל ליישם את חוקי העבודה ? בואו נבדוק :

ביטוח רפואי - ב 1$ בלבד ליום ניתן לרכוש ביטוח רפואי מפוקפק לעובד הזר ,האם הוא כולל מתן חיסונים ,בדיקות מעבדה ,בדיקות תקופתיות ,מסד נתונים רפואיים אישיים – לא.

קרן פנסיה ופיצויים – עוד לא נולדה חברת הביטוח במדינת ישראל המאפשרת פתיחה וניהול של קרנות פנסיה ופיצויים עבור עובדי ניקיון זרים .

קרן השתלמות – חובת ההפרשה לעובדי הניקיון החל מיום 1.10.14 , אין במדינת ישראל קרן השתלמות עבור עובדים זרים .

רשומות עובדים לרשויות המס – בהיעדר מס' תעודת זהות ישראלי או כל מס' זהות מוסכם ,אין כל דרך לקלוט את רשומות העובדים הזרים במערכות המס והרווחה של המדינה .

עינינו רואות כי בהיעדר תשתית חוקית וארגונית, בהיעדר מדיניות מכוונת וסינרגטית של הרשות המבצעת והמחוקקת ובהיעדר אמירה ברורה וחד ערכית של בית הדין הארצי לעבודה, מדינת ישראל יוצרת במו ידיה סביבה וזירה תעסוקתית פוגענית הן כלפי מבקשי המקלט והן כלפי ציבור מעסיקים תמים ולא תמים . בתי הדין לעבודה מוצפים בתביעות של הגר החי בקרבנו. כך ניצרב בתודעתו של הזר והשונה מאתנו עד סוף חייו. אין שקר טוב יש שקר רע.

האם למצב הכאוטי הזה ניתן ליחס את משמעות ה"שקר הטוב" אליו התכוון במאי הסרט במקור ? לכו לראות את הסרט ! בעיקר אתם שעשיתם ועושים הון פוליטי, חברתי ואולי גם כספי מהעיסוק בנושא של הפליטים והמסתננים החיים בקרבנו ב"מדינת תל אביב" .

הכותב: עו"ד אילן שמעוני יו"ר ארגון חברות הניקיון בישראל ומנכ"ל טווס.